Expoziţia permanentă din cadrul Colecţiei de Istorie a Farmaciei este prezentată publicului cu ocazia Nopţii Muzeelor, care are loc anul acesta sâmbătă, 19 mai.

Colecţia de Istorie a Farmaciei va fi deschisă sâmbătă între orele 20:00 – 01:00, vizitatorii vor intra gratuit și vor beneficia de ghidaj de specialitate.

Colecţia de Istorie a Farmaciei se află în spaţiul celei mai vechi farmacii din Cluj, la “Sfântul Gheorghe”, care datează din anul 1573. Pe baza documentelor păstrate s-a putut reconstitui succesiunea neîntreruptă a farmaciştilor începând din secolul al XVIII-lea şi până în anul 1949. Colecţia ilustrează activitatea farmaceutică din Transilvania între secolele al XVI-lea şi al XX-lea. Cele mai valoroase obiecte farmaceutice transilvănene provin din colecţia profesorului Iuliu Orient (1869-1940), expusă în anul 1904 la Muzeul Ardelean şi îmbogăţită pe parcursul timpului.

Și alte muzee clujene, printre care Muzeul de Artă și Muzeul Etnografic, participă la Noaptea Muzeelor. Detalii, pe site-ul evenimentului.

Trackbacks/Pingbacks

1. Redescoperă frumusețea lucrurilor mărunte | Viva la Remallucion! - [...] O să aveți și un ghid mai mult decât specializat. Detalii despre ce ați putea vedea găsiți aici iar despre …