Intrarea este gratuită, ca de obicei, în cadrul Noptii Muzeelor. afis noaptea muzeelor 2015

Anul acesta puteţi vedea:
- colectia de istorie a farmaciei
- colectia de aparatură medicală
- expoziţia temporară “Istoria afrodisiacelor”
- grupajul tematic despre opiu în cadrul categoriei Focus.

Ceea ce nu veti putea vedea este Praful de Mumie, unul dintre cele mai celebre exponate, pe care îl vom ascunde în cadrul protestului naţional al muzeelor şi colecţiilor.

Pulvis Mumiae, cel mai celebru, cel mai scump, cel mai longeviv, dar şi cel mai neştiinţific ingredient farmaceutic al tuturor timpurilor, se considera că prelungeşte viaţa şi vindecă toate bolile, fiind vândut, pe bani buni, ca panaceu universal. În ciuda primelor critici, exprimate încă din secolul al XVI-lea, folosirea prafului de mumie în vindecare a încetat complet de-abia la sfârşitul secolului al XIX-lea, odată cu folosirea microscopului şi cu acceptarea generalizată a teoriei germenilor.